Advertentie
Na de Spelen van Parijs 2024 is de toon gezet in de Nacra 17 klasse. Het waren Laila van der Meer en Bjarne Bouwer die de afgelopen jaren een succesvolle campagne in de Nacra 17 draaiden, met een zesde plek op de Spelen van Parijs als beloning. Laila is inmiddels gestopt, om haar droomcarrière als politievrouw waar te maken, en Bjarne heeft een nieuw bemanningslid gevonden in Emma Siewers.
Daarnaast varen Scipio Houtman en Willemijn Offerman ook al enige tijd samen in de Nacra klasse. Maar wie zijn al die zeilers nu eigenlijk, en hoe ziet de Nederlandse Nacra campagne richting de Spelen van Los Angeles er op dit moment uit?
Bjarne Bouwer
De bekendste van het stel is waarschijnlijk Bjarne Bouwer. Natuurlijk als succesvol debutant op de Olympische Spelen afgelopen jaar, waarbij hij in aanloop al flinke sprongen heeft gemaakt samen met Laila. Na de Spelen vloog hij bijna direct door naar Barcelona voor deelname aan de Youth America’s Cup. Wij hebben hem dan ook meermaals gesproken en houden zijn introductie kort. Wil je meer lezen over Bjarne? Lees dan deze artikelen:
Willemijn Offerman
Nog een bekende is Willemijn Offerman, recent kennen we haar vooral als tweede stuurvrouw in de Women’s America’s Cup in Barcelona. Hier was zij, samen met Bjarne, onderdeel van Team DutchSail. En wat een succes had dit vrouwenteam, een zesde plek en een hele ervaring rijker. Daarnaast vaart zij alweer enige jaren met Scipio Houtman in de Nacra 17. De Olympische Spelen van Parijs kwam voor dit duo nog te vroeg, maar nu hebben zij samen hun pijlen gericht op Los Angeles.
Offerman is overigens pas recent overgestapt naar de Nacra klasse, hiervoor was zij actief in de 49erFX, samen met Elise de Ruijter. Die inmiddels overigens is gestopt met topsport en zich nu inzet als talentcoach. Willemijn vaart inmiddels ruim twee jaar samen met Scipio in de Nacra klasse, en niet onsuccesvol. Afgelopen jaar bekroonden ze hun harde werk met een gouden medaille op het EK.
Scipio Houtman
Dat deed Willemijn dus samen met Scipio Houtman, ook geen onbekende in het zeilcircuit. Net als zijn Nacra maatje komt ook hij uit de 49erklasse, hij heeft hier wisselend met Pim van Vugt gevaren. Het meest recent na de split van Pim en Bart Lambriex na de Olympische Spelen van Tokio. Uiteindelijk koos Scipio toch voor de Nacra klasse, samen met Willemijn. Naast deze olympische klassen is Scipio ook actief bij Team DutchSail, zo was hij onderdeel van de succesvolle 69F campagne. En in tijden van blessures springt Scipio in de coachboot om andere zeilers te begeleiden. Een multitalent op het water, maar nu met de volle focus op de Olympische Spelen.
Emma Siewers
Het nieuwste lid van deze Nacra familie is Emma Siewers, nog een vrij onbekende naam voor het grote publiek. Toch heeft ze al aardig wat vlieguren op haar naam staan. Voor de Nacra heeft ook zij 49erFX gevaren (onder andere met Willemijn Offerman). Ook was ze onderdeel van het 69F team, waar ook Scipio deel van uitmaakte. Eind 2022 kondigde ze aan een pauze te nemen van het zeilen op hoog niveau. Zo wilde ze zich gaan focussen op haar studie en nadenken over wat ze precies wil. Dat ze geen afscheid kon nemen van het water bleek, ze stapte vol enthousiasme in de roeisport. En niet onsuccesvol, twee jaar lang roeide ze op competitief niveau mee. Maar eind vorig jaar besloot ze toch weer in de boot te stappen. Nu was Bjarne nog op zoek naar een bemanningslid nadat Laila had aangeven te stoppen. 1 plus 1 is 2, en zo is een nieuw team geboren.
Emma geeft aan: “De kans om samen met Bjarne deze uitdaging aan te gaan is geweldig. Ons doel is om ons te blijven ontwikkelen en uiteindelijk te strijden om een podiumplek in Los Angeles.”
De Nacra campagne
De zeilers hebben afgelopen winter al volop getraind, we zagen fijne beelden langskomen vanaf Lanzarote en in Italië. Waar de beide teams eerder apart van elkaar trainden, aangezien Bjarne en Laila al volop in de voorbereiding zaten op de Spelen, trainen ze nu samen. Voorlopig onder begeleiding van Kaj Böcker, de gouden coach van Odile van Aanholt en Odile van Aanholt in de, jawel, 49erFX. Die coaching doet hij samen met Coen de Koning, die op de Spelen van Rio zelf nog in de boot zat en afgelopen campagne al de coach was van Bjarne. Twee jonge maar ervaren coaches die de lijnen uitzetten voor de komende drie jaar richting Los Angeles 2028. Daar worden ze in ondersteund door hoofdcoach Aaron McIntosh, die onlangs al even langskwam op het trainingskamp om zijn visie te delen.
Juist het samen trainen, ondanks dat je uiteindelijk toch ook gewoon concurrenten bent voor dat ene ticket, is in het verleden al een succesformule gebleken. De 49er en 49erFX campagnes zaten op deze manier in elkaar, en het verhaal van Dorian van Rijsselberghe en Kiran Badloe op de RS:X is ook bekend. Zou het voor de Nacra zeilers nu ook weer werken?
Wij blijven ze volgen hier op Zeilwereld, in de volgende Nacra update vragen we de zeilers zelf hoe zij zich voorbereiden op de Olympische Spelen. Heb jij een vraag aan een van deze zeilers? Laat het weten via een reactie onder dit bericht, of stuur een mail naar redactie@zeilwereld.nl.